• Startsida
  • / Nyheter
  • / 25 föreningar delar på 500 000 kronor för 500-årsresan

25 föreningar delar på 500 000 kronor för 500-årsresan

Nu är det klart vilka föreningar som får dela på det extra föreningsstödet på 500 000 kronor. Totalt kom det in 27 ansökningar till ett totalt belopp på ungefär 2,6 miljoner kronor. 

Under hösten kunde lokala föreningar söka extra bidrag för att göra arrangemang och aktiviteter i folkhälsans tecken under 2023, som en del av programmet i 500-årsresan genom dåtid, nutid och framtid. Nu har 500 000 kronor från teknik- och fritidsnämnden fördelats mellan 25 föreningar i kommunen.

– Det är verkligen kul att så många sökte! Detta betyder att vi får en riktigt bra bredd och ännu mer spännande innehåll i vårt program under 500-årsresan nästa år. Ett av våra kriterier för att få bidrag var också att arrangemanget ska vara öppet för en bred publik. Pengarna kommer att gå till mycket för många – det är roligt, säger Johanna Nyberg, projektledare för 500-årsresan genom dåtid, nutid och framtid.

Så här fördelades pengarna

Flera föreningar som inte tidigare har sökt bidrag kom in med ansökningar och blev beviljade stöd för sina aktiviteter. Spridningen mellan kultur-, idrotts- och fritidsföreningar är jämn med ungefär en tredjedel av varje inriktning med en liten övervikt på kulturföreningar. 45 procent av pengarna gick till föreningar som ska arrangera idrottsaktiviteter, 35 procent till föreningar som ska arrangera kulturevenemang och 20 procent till föreningar som ska arrangera exempelvis föreläsningar och trygghetsskapande aktiviteter på temat folkhälsa.

Några föreningar har kommit in med ansökningar för både sin egen förenings idé och aktiviteter i samverkan med andra föreningar.

Den geografiska spridningen är god då det kom in ansökningar från nästan alla kommundelar.

Skriv tabellbeskrivning här

Sökande förening

Föreningens hemvist

Beviljat belopp

Cactus Kicki’n Line Dancers

Strängnäs

20 000

Drömfabriken

Stallarholmen

20 000

Friskis & svettis

Strängnäs

5 000

Föreningssamverkan i Strängnäs kommun

Strängnäs

50 000

Humanistiska föreningen

Strängnäs

20 000

IFK Mariefred

Mariefred

40 000

Kållandet

Strängnäs

5 000

Ljus framtid

Mariefred

15 000

Mariefreds hembygdsförening

Mariefred

20 000

Roggekören

Strängnäs

20 000

Roggekören, Lövsångarna och Orkesterföreningen

Strängnäs

25 000

SMOL (två ansökningar)

Strängnäs

59 000

SPF Seniorerna

Stallarholmen

10 000

Stallarholmens nätverk

Stallarholmen

40 000

Starka händer

Strängnäs

10 000

Strängnäs innebandyklubb

Strängnäs

40 000

Strängnäs konstförening

Stallarholmen och Strängnäs

6 000

Strängnäs konstnärsakademi

Strängnäs

10 000

Strängnäs padel club

Strängnäs

10 000

Träbåtbyggarna

Strängnäs

5 000

Ulvhälls hällar

Strängnäs

30 000

Vasaspelet

Strängnäs

20 000

Vikingavallen (tre ansökningar)

Stallarholmen

20 000

Kriterier för att få bidraget

För att få del av bidraget behövde föreningarna uppfylla följande kriterier:

  • Föreningen ska ha minst tio aktiva medlemmar
  • Föreningens hemvist ska vara i Strängnäs kommun
  • Arrangemanget ska bidra till att öka folkhälsan
  • Arrangemanget ska genomföras i Strängnäs kommun
  • Arrangemanget ska utföras under 2023
  • Arrangemanget ska vara öppet för en bred publik
  • Arrangemang ska tillföra något utöver föreningens ordinarie verksamhet

Du kan ta del av mer information om bidraget på vår webbplats.

Processen bakom besluten

Den 30 september stängde ansökan för föreningsstöd i folkhälsans tecken under 500-årsresan som äger rum 2023. Beslutsunderlaget bereddes av projektgruppen som jobbar med 500-årsresan genom dåtid, nutid och framtid. De flesta föreningar har fått bidrag för delar av sina projekt i ansökan. Föreningarna fick möjlighet att komplettera sina ansökningar efter ansökningstiden. Besluten är fattade av teknik- och fritidsnämnden och kan inte överklagas.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 24 november 2022