Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige är det högsta beslutande organet i kommunen och väljs av medborgarna genom allmänna val vart fjärde år.

Kommunfullmäktige bestämmer vilka nämnder som ska finnas, vad nämnderna ska göra samt utser ledamöter och ersättare i nämnderna.

Följ mötet

Kommunfullmäktiges sammanträden är offentliga och alla är välkomna att lyssna på beslut och debatt.

I sammanträdeslokalen finns det ett öppet nätverk, Strangnas Free, att tillgå för att kunna ladda ner och följa med i handlingarna under sammanträdets gång.

Alternativt kan man besöka Kontaktcenter i kommunhuset för att få sammanträdeshandlingarna utskrivna mot en avgift.

Du kan också följa sammanträdet via webb-tv.

 Sammanträdeshandlingar och protokoll

Sammanträdesdagar 2020

27 januari
24 februari
23 mars
27 april
25 maj
15 juni
24 augusti
28 september
26 oktober
23 november
14 december

Tid och plats för sammanträdet framgår av kallelsen.

Mandatfördelning i kommunfullmäktige

55 mandat i fullmäktige är fördelade enligt följande, gäller val 2018.

Skriv tabellbeskrivning här

Parti

Mandat

M

17

C

5

L

2

KD

3

S

12

V

4

MP

3

SD

8

Strängnäspartiet

1

Totalt

55

Ledamöter och ersättare

Förtroendevalda hos Strängnäs kommun

Kommunfullmäktige

Uppdrag (87 st)

EfternamnFörnamnPartiUppdragOrdningsnummer
Högfeldt Jacob m Ledamot 1
Stuart Magnus m Ledamot 2
Ehrnfelt Maria m Ledamot 3
Lagergren Mikael m Ledamot 4
Jansson Inger m Ledamot 5
Skullman Sixten m Ledamot 6
Klingspor Christina m Ledamot 7
Breyer Charlotte m Ledamot 8
Boman Gunnar m Ledamot 9
Larsson Kenneth m Ledamot 10
Hedengren Barbro m Ledamot 11
Nilsson Anncharlotte m Ledamot 12
Heiniö Jan m Ledamot 13
Berggren Thore m Ledamot 14
Wedel Donald m Ledamot 15
Dahlström Kerstin m Ledamot 16
Leiding Jan m Ledamot 17
Lindell Rylén Monica s Ledamot 18
Hård Leif s Ledamot 19
Fäldt Ingrid s Ledamot 20
Johansson Torbjörn s Ledamot 21
Edstein Wailith s Ledamot 22
Nilsson Louice s Ledamot 23
Andersson Angela s Ledamot 24
Lindström Leif s Ordförande 25
Bohman Mari s Ledamot 26
Brandel Magnus s Ledamot 27
Magnusson Maj-Britt s Ledamot 28
Karlsson Peter s Ledamot 29
Boy Lina sd Ledamot 30
Richthoff Roger sd Ledamot 31
Karlsson Björn sd Ledamot 32
Hefvelin Linda sd Ledamot 33
Kihlstenius Jan sd Ledamot 34
Richthoff Maud sd Ledamot 35
Stavnsbo Finn sd Ledamot 36
Söderlund Rose-Marie sd Ledamot 37
Nerby Maria c Ledamot 38
Lagerstedt Örsbäcken Georg c 2:e v ordförande 39
Steen Roger c Ledamot 40
Drakengren Hanna c Ledamot 41
Granbeck Erik c Ledamot 42
Aronsson David v Ledamot 43
Hellmark Catarina v Ledamot 44
Knuutinen Yvonne v Ledamot 45
Hjukström Peter v Ledamot 46
De Geer Catharina kd Ledamot 47
Steensland Pia kd Ledamot 48
Aldrin Walter Tomas kd Ledamot 49
Wallin Ulf mp Ledamot 50
Bengtsson Ingela mp Ledamot 51
Askerstedt Terese mp Ledamot 52
Furustrand Margaretha l Ledamot 53
Wallenberg Erik l Ledamot 54
Samuelsson Niclas strp Ledamot 55
Raitis Tony m Ersättare 56
Westerberg Nils Gunnar m Ersättare 57
Sundfeldt Björn m Ersättare 58
Mimer Jan m Ersättare 59
Karlsson Bengt m Ersättare 60
Orstadius Aestan m Ersättare 61
Thalén Finné Ewa m Ersättare 62
Lagergren Lilian m Ersättare 63
Norin Lars m Ersättare 64
Andersson Ragnhild s Ersättare 65
Lumme Krister s Ersättare 66
Hammar Maria s Ersättare 67
Andersson Mikael s Ersättare 68
Hedengren Annika s Ersättare 69
Brandt Anders s Ersättare 70
Eriksson Lennart sd Ersättare 71
Bergvall Jimmy sd Ersättare 72
Hörstam Niclas sd Ersättare 73
Lindholm Annica sd Ersättare 74
Fors Tomas c Ersättare 75
Rundberg Hugo c Ersättare 76
Andersson Marianne c Ersättare 77
Bjälkebring Gunnar v Ersättare 78
Sjödahl Henrik v Ersättare 79
Forslund Mustaniemi Marie-Louise kd Ersättare 80
Noreen David kd Ersättare 81
Valham Josefin mp Ersättare 82
Vakant mp Ersättare 83
Ihatsu Harder Tiina l Ersättare 84
Rudengren Jan l Ersättare 85
Stimac Kristina strp Ersättare 86
Bertilsson Håkan strp Ersättare 87
Skriv ut
Senast uppdaterad: 24 augusti 2020