Gymnasiemässa – ett första steg inför valet
Inför gymnasievalet bjuds elever och vårdnadshavare in till en gymnasiemässa. Där får de träffa skolor från Strängnäs, Eskilstuna och Nykvarn för att samla information och ställa frågor om framtida studier.
Strängnäs gymnasiemässa är en dag för främst elever i årskurs nio som så småningom ska välja gymnasieutbildning. På mässan visar gymnasieskolor från Strängnäs, Eskilstuna och Nykvarn upp sig för eleverna. Även Öknaskolan, som är ett naturbruksgymnasium, finns på plats.
– Alla elever ska få samma möjlighet till information och kunna göra sitt val. Därför besöker niorna mässan under skoltid tillsammans med lärare och studie- och yrkesvägledare som ofta har förberett eleverna med frågor, berättar Karam Aldeeb som är central studie- och yrkesvägledare och SYV-samordnare på utbildningskontoret.
På kvällen är mässan öppen för både vårdnadshavare och elever som går i nian och åttan.
– Vi vill visa alla elever de möjligheter som finns inför gymnasievalet. Det är en del i att utveckla elevernas valkompetens. Det är också väldigt nyttigt att komma på mässan, att våga vara nyfiken och ställa frågor, säger Karam Aldeeb.
Mässan är ett första steg för att skaffa sig en bild av olika skolor och samla information.
– Som steg två tycker jag absolut att man ska gå på öppna hus på skolor och utbildningar man är intresserad av. Och framför allt, är skolan på en annan ort än där du bor – testa att ta dig dit som om du gick i skolan. Cykla, åk buss eller tåget – då vet man hur det är, uppmanar Karam Aldeeb.
Mässan är ett samarbete med de andra orternas gymnasieskolor och senare under året åker strängnässkolorna Thomasgymnasiet och Europaskolan till Eskilstuna för att informera och visa upp sig.
Strängnäs gymnasiemässa 1 oktober
Mässan är den 1 oktober i Campushallen Thomasgymnasiet. Inbjudna elever och vårdnadshavare får information från sin skola.
Öppet hus Thomasgymnasiet
Thomasgymnasiet bjuder in till öppet hus lördagen den 8 november klockan 11–13.